Тимур Душко: охорона чи безпека праці?
- tdushko
- 21 авг. 2024 г.
- 5 мин. чтения

Вкотре – декілька думок про термінологію у царині безпеки праці.
В Україні на різних підприємствах вживають такі терміни: охорона праці, безпека праці, промислова безпека, виробнича безпека, техніка безпеки тощо.
Виникає запитання, який термін доцільно вживати?
У Законі України «Про охорону праці» визначено, що охорона праці – це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров’я і працездатности людини в процесі трудової діяльності. Як на мене, термін охорона праці, це буквальний переклад рашистського – «охрана труда», і мабуть походить з гулагівских таборів: працюйте під наглядом озброєної охорони?
Термін «промислова безпека», з’явився у Законі України «Про охорону праці» після внесення Верховною Радою України 17 грудня 2002 року відповідних змін. Однак жодного законодавства з промислової безпеки в Україні не існує. Це калька з радянського минулого чи теперішнього російського: «промишлєнная безопасность».
Водночас термін «промислова безпека» був визначений в ДСТУ 2293-99 «Охорона праці. Терміни та визначення основних понять» (далі — ДСТУ 2293-99), який скасовано в травні 2015 року (на його заміну затверджено ДСТУ 2293:2014, в якому зазначений термін відсутній).
Але у Положенні «Про Державну службу України з питань праці», яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 96, у п.1 зазначено, що «Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовує і координує Кабінет Міністрів України через Першого віце-прем’єр-міністра України – Міністра економіки, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці,….»
«4. Держпраці відповідно до покладених на неї завдань:
п. «16) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці, зокрема в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки,…..».
На думку автора, так само є калькою з російської синонім промислової безпеки – виробнича безпека (проізводствєнная безопасность).
Також з радянського минулого, на окремих підприємствах крім промислової безпеки чи виробничої безпеки вживається термін техніка безпеки (техніка безопасності) — система технічних умов, засобів, вимог, правил та прийняття роботи, що гарантує на виробництві безпечні й сприятливі умови праці, усуває небезпеку, запобігає небезпеці.
Неабияк тішить, що керівництво Держпраці у своєму листі від 14.11.2022 №4139/5/5.1-22 визнало, що у термінології з безпеки праці дійсно існує проблема, яка у найближчі терміни буде вирішена.
Однак на підприємствах до цього часу масово використовують ці терміни у назві підрозділів, інколи навіть як синоніми. Наприклад, заступник керівника підприємства – з промислової безпеки, керівник підрозділу – з виробничої безпеки, а його підлеглий – з охорони праці чи навпаки, у будь-якому іншому порядку! Навіть в центральних органах виконавчої влади мають місце такі факти.
Але у цивілізованих країнах Заходу використовується термін «безпека праці».
Так, у міжнародному стандарті ISO 45001 «Системи управління охороною здоров’я та безпекою праці. Вимоги» та в Національному стандарті ДСТУ ISO 45001:2019 (ISO 45001:2018, IDT) «Системи управління охороною здоров’я та безпекою праці. Вимоги та настанови щодо застосування», вжито виключно термін «безпека праці». У розділі 0.1 Загальні відомості йдеться: «Організація несе відповідальність за здоров’я й безпеку своїх працівників і тих, на кого так чи інакше впливає діяльність організації. Ця відповідальність поширюється на підтримку й захист їхнього фізичного та психічного здоров’я.
В Україні, вже протягом тривалого періоду на заміну ЗУ «Про охорону праці» було розроблено декілька законопроектів щодо зазначеного питання. Нарешті один із таких законопроєктів «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі» № 10147, 13 жовтня 2023 року було внесено Кабінетом Міністрів України на розгляд Верховної Ради України.
Цей законопроєкт визначає, що «безпека та здоров’я працівників на роботі – система заходів і засобів, спрямованих на збереження здоров’я, життя і працездатности працівників, із запобігання та/або зменшення впливу на працівників небезпечних та шкідливих професійних факторів і професійних ризиків, що вживаються на всіх етапах робочого процесу, зокрема на етапі планування та проектування».
Також цей законопроєкт вносить зміни в інші нормативно-правові акти, у яких слова “промислової безпеки, охорони праці», “охорона праці” в усіх відмінках необхідно замінити словами “безпека та здоров’я працівників на роботі” у відповідному відмінку. Й водночас жодного разу не вжито такі терміни, як промислова безпека, виробнича безпека та техніка безпеки.
Опріч цього, наше законодавство згідно з Угодою про асоціацію має відповідати Директивам ЄС. У яких встановлено мінімальні вимоги щодо безпеки та здоров’я працівників на роботі, які передбачені директивами у Додатку XL до глави 21 “Співробітництво у галузі зайнятости, соціальної політики та рівних можливостей” розділу V “Економічне та галузеве співробітництво” Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншого боку.
У цьому законопроєкті є дуже багато позитивних моментів, однак прикро, що (ст.20) відсутні чіткі вимоги щодо обов’язкового навчання з безпеки праці працівників які здійснюють перевірку чи авдит системи управління безпекою праці або проводять навчання чи інструктажі з безпеки праці на робочому місці.
У законопроекті зазначено, що аудит системи управління безпекою та здоров’ям працівників на роботі – документований процес незалежного, систематичного збору і аналізу інформації для об’єктивного оцінювання системи управління безпекою та здоров’ям працівників на роботі на відповідність вимогам законодавства, оцінювання ефективности функціонування такої системи та заходів із зменшення професійних ризиків. Авдит системи управління безпекою та здоров’ям працівників на робот здійснює роботодавець за його рішенням визначеними ним тільки компетентними працівниками. Оскільки цей складний процес, з величезною кількістю ризиків, ідентифікації небезпек, особливо на об’єктах підвищеної небезпеки, не зможе ефективно оцінити ненавчений фахівець. Якщо тільки виключно для сертифікату на стіні, без реального функціонування системи, мабуть що може?
Інструктаж – доведення до відома працівників змісту встановлених законодавством та/або роботодавцем вимог щодо безпечного виконання робіт, характерних помилок на робочих місцях осіб, яких інструктують, поглиблення знань і навичок із безпечного виконання робіт. Як видно з цього визначення, фахівець який проводить інструктаж також повинен мати певну компетенцію.
Також в країні стало доволі популярним використання терміну HSE, що означає Health, Safety, and Environment (здоров’я, безпека та навколишнє середовище). HSE охоплює низку практик, політики та нормативних актів для мінімізації небезпеки, запобігання нещасним випадкам і травмам і сприяння сталим практикам. HSE має життєво важливе значення для захисту здоров’я та безпеки людей, захисту навколишнього середовища та підтримки сталої діяльности в різних секторах. І дуже часто фахівці сприймають це як один напрямок, хоча насправді це не зовсім так. Охорона здоров’я та безпека працівників стосується виключно підприємства, а охорона довкілля стосується всіх аспектів довкілля на підприємстві та поза його межами, у т. ч. й населення, на яке може впливати та чи інша діяльність. Екологи відповідають за раціональне використання природних ресурсів, повинні забезпечувати гармонізацію взаємодії суспільства і природного середовища тощо. Фахівці з екологічної безпеки взаємодіють з дозвільними органами у частині охорони атмосферного повітря, водокористування, управління відходами, оцінки впливу на довкілля. Тому підрозділи з охорони довкілля (екологічної безпеки) належать до виробничих підрозділів і мають бути підпорядковані головному інженеру і не входити до структури з безпеки праці. Охорона довкілля є значно ближчою до енергозбереження та енергоефективності ніж до охорони праці.
Окремі підприємства України, замість загально визнаної у світі піраміди HSE, вигадали свою, яку аж ніяк на думку автора, не можна назвати HSE, оскільки у ній відсутня складова Health (здоров’я)! Такій піраміді швидше пасує скорочена абревіатура SSE (з промбезпекою) чи ISE (з активами)? Хоча активи у цій піраміді є зовсім недоречні, оскільки активами підприємства є кошти, цінні папери, товарно-матеріальні цінності, основні засоби (фонди), фінансові інвестиції, боргові вимоги та інша його власність і як працівники служби безпеки праці можуть визначати їх цілісність? Чому фахівці нарисували таку псевдопіраміду HSE і не спрацював давньогрецький афоризм: «Платон мені друг, але істина дорожче»? Можна тільки здогадуватися. Мабуть тому що це був не Платон, а керівник, якому відмовити неможливо?
Також суперечливою є вимога окремих фахівців щодо недоцільности розробляти стандарти з безпеки праці, що суперечить чинному законодавству та цьому законопроекту, яким визначено, що нормативно-правовими актами з безпеки та здоров’я працівників на роботі можуть встановлюватися мінімальні вимоги, правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції у царині безпеки та здоров’я працівників на роботі.
Отже, однозначно цей законопроєкт у найближчий час буде прийнято Верховною Радою України у запропонованій редакції чи з певними змінами, який нарешті врегулює проблему з термінологією у сфері безпеки праці. Але у разі прийняття цього законопроекту для фахівців з безпеки праці та кадрових служб необхідно буде у стислі терміни внести зміни до всіх Положень про структурні підрозділи, посадові інструкції та інструкції з безпеки праці для працівників тощо. І цю роботу з підготовки проектів цих матеріалів можна розпочинати вже сьогодні.
Тому сьогодні підрозділи відповідальні за безпеку праці правильно називати у відповідності до законодавства – підрозділи з охорони праці. А після ухвалення законопроекту – з безпеки праці.
Comentarios