Процедура бронювання через веб-портал Дія – це дуже прогресивний крок для бізнесу, адже, напевно, основне, на що завжди звертали увагу компанії під час діалогу з Урядом – це тривалий час розгляду документів.
Зміст
1. Вступ
Раніше ми уже висвітлювали порядок бронювання засобами вебпорталу електронних послуг Дія.
Однак на практиці майже кожне підприємство зіткнулось з труднощами та проблемами під час реалізації процедури бронювання через Дію.
Пропонуємо розібрати найбільш поширені проблеми, які виникають під час бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.
2. Проблема №1: «На жаль, Ви не можете подати заявку про бронювання працівників»
Напевно, майже кожне підприємство уже зіткнулось та ще низка підприємств продовжують стикатись з такою проблемою, коли у Дії послуга бронювання не активна.
Цілком логічне питання: якщо процедура бронювання доступна для підприємств, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період та для підприємств, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період – то чому після визначення підприємства критично важливим – послуга бронювання через веб-портал Дія досі залишається не активною?
Для того, щоб знайти відповідь на це питання – варто проаналізувати чинне законодавство.
Так, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №650 від 05 червня 2024 року – держателем Єдиного переліку є Мінекономіки.
Мінекономіки включає до Єдиного переліку державні органи (зокрема це обласні військові адміністрації та профільні міністерства, які і визначали підприємства критично важливими), а державні органи – вносять до Єдиного переліку інформацію про підприємство.
Включення державного органу, підприємства, установи до Єдиного переліку здійснюється на підставі поданого Мінекономіки або державним органом повідомлення про включення до Єдиного переліку (далі – повідомлення), яке формується засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття його змісту.
Повідомлення формується уповноваженою особою Мінекономіки, державного органу засобами Порталу Дія шляхом підключення до робочих місць після проходження нею ідентифікації та автентифікації з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису.
У повідомленні зазначаються такі відомості щодо:
1) державного органу, який подає повідомлення: повне найменування; код згідно з ЄДРПОУ;
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) уповноваженої особи державного органу;
2) державного органу, підприємства, установи, стосовно якого подається повідомлення: повне найменування; код згідно з ЄДРПОУ; прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) керівника;
3) підстави для бронювання військовозобов’язаних працівників державного органу, підприємства та установи:
дата прийняття і номер рішення центрального органу виконавчої влади, що здійснює керівництво Збройними Силами, іншими військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, СБУ, Мінстратегпрому про визначення підприємства критично важливим для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період;
дата прийняття і номер рішення центрального органу виконавчої влади, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (військової адміністрації у разі її утворення) про визначення установи критично важливою для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період або рішення МЗС, Мінреінтеграції, Секретаріату Кабінету Міністрів України чи органів, які здійснюють управління державним майном, що забезпечує діяльність відповідно Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, про затвердження переліку таких установ.
Отже, окрім визначення підприємства критично важливим, також потрібно, щоб інформація про підприємство та підстави для проведення бронювання були включені до Єдиного переліку.
Тому після того, як Ваше підприємство отримали рішення про визначення його критично важливим – повинен пройти певний час, протягом якого орган державної влади, який визначив підприємство критично важливим – включить відомості про підприємство до Єдиного переліку.
Зі свого боку радимо Вам сформувати та направити лист до того державного органу, який визначив підприємство критично важливим, з проханням включити Ваше підприємство до Єдиного переліку.
3. Проблема №2: Відображення неправильної кількості співробітників
«Дія» відображає інформацію, яку роботодавець подав у пенсійний фонд. Якщо є помилка, треба перевірити дані на портал ПФУ. Також треба зайти на портал «Дія» та перевірити відомості про військовозобов’язаних працівників з реєстру «Оберіг».
Якщо працевлаштували, звільнили або перевели працівника після 14 червня, треба до 31 липня скористатися сервісом на порталі «Дія»:
«Відомості про трудові відносини (оперативне подання інформації)»;
«Повідомлення про зміни в трудових відносинах».
Протягом двох діб інформація оновиться. Далі, якщо звільняєте чи працевлаштовуєте працівника, треба обов’язково повідомити ПФУ не пізніше наступного дня, як відбулися зміни. Тоді в «Дії» буде відображатися коректна інформація.
Як подати відомості
Скористайтеся електронним підписом та авторизуйтеся на веб-порталі ПФУ.
Зайдіть до кабінету страхувальника.
Щоб внести запис про трудові відносини з працівником, зробіть декілька кроків.
Оберіть на лівій бічній панелі меню розділ «Комунікації з ПФУ».
Внизу списку знайдіть опцію «Відомості про трудові відносини (оперативне подання інформації)».
У меню, що відкрилося, натисніть на позицію «Повідомлення про зміни в трудових відносинах (Подати відомості по особі)».
Щоб створити нове повідомлення, натисніть на «Подати повідомлення +».
Назва страхувальника (роботодавця) та його ЄДРПОУ заповняться автоматично.
Стосовно особи (працівника) внесіть її РНОКПП або серію та номер паспорта і ПІБ.
Далі натисніть «Додати запис».
Відкриється вікно «Запис про трудові діяльність».
Він аналогічний тому, за яким вносите записи до електронної трудової книжки.
Заповніть рядки: «Порядковий номер місця трудових відносин». Це номер у хронологічному порядку роботодавця (місця роботи) у трудовій книжці працівника (паперовій чи електронній); «Тип події».
Оберіть період роботи за основним місцем або за сумісництвом.
«Атрибут події». Коли йдеться про трудові відносини, можете обрати зі списку — призначено; переведено/переміщено; призупинення дії трудового договору; відновлення дії трудового договору; звільнено; поновлено;
«Дата події» — запишіть дату, коли сталася подія, про яку робите запис;
«Текст запису» — внесіть із документа (наказ, розпорядження, трудовий договір) про прийняття на роботу / переведення/звільнення / поновлення на роботі тощо. Він має бути аналогічний тому, що вносили б до електронної трудової книжки;
«Тип документа-підстави», «Документ-підстава», «Номер документа-підстави», «Дата документа-підстави». Із переліку оберіть документ (наказ, розпорядження, трудовий договір) і його реквізити (номер і дата). Насамкінець натисніть «Зберегти». ПФУ обіцяє, що відомості, які подав роботодавець, оновляться та з’являться в РЗО впродовж доби.
Зверніть увагу! Оперативне повідомлення маєте подати не пізніше ніж наступного дня після дати події (наказ, розпорядження, укладення трудового договору). Користуйтеся опцією «Відомості про трудові відносини (оперативне подання інформації)» Із 04.07.2024 до 15.07.2024 ПФУ апробовував новий сервіс. У цей період можна було подати відомості про трудові відносини із працівниками, якщо подія сталася в період із 08.06.2024 (дата набрання чинності Постановою № 650). Із 15.07.2024 можна подати відомості про зміни в трудових відносинах лише не пізніше ніж протягом наступного дня після події. Надалі цей сервіс не пропустить нового запису, якщо запізнилися із поданням відомостей. Зважте, новий функціонал вебпорталу ПФУ не дає змоги вносити стосовно працівника назву посади (професії) та її код за класифікатором професій, як це передбачає Додаток Д5 до Податкового розрахунку. Для е-бронювання назва посади і її код не мають значення.
Проте ПФУ було доручено забезпечити обмін відомостей між РЗО та «Оберегом» щодо працівників критичних підприємств віком від 17 до 60 років, їхніх посад у режимі реального часу. Цілком можливо, згодом функціонал доопрацюють. Наразі е-бронювання відбуватиметься саме за записами про факт перебування працівника у трудових відносинах на дату подання списку на бронювання через Портал Дія. Під час перевірки списків на бронювання посади працівників не верифікують. Тому немає можливості оперативно повідомити про посаду працівника.
Як перевірити опрацювання нового запису
Якщо натиснете на позицію «Повідомлення про зміни в трудових відносинах (Подати відомості по особі)», відкриється вікно параметрів пошуку повідомлень. У ньому можете переглядати статуси:
виконано;
в опрацюванні;
відхилено;
Окрім того, з РЗО можете отримати додаткові відомості. Дані про осіб, які на момент формування запиту перебувають у трудових відносинах із роботодавцем. Оберіть пункт меню «Комунікації з ПФУ», перейдіть у «Відомості про трудові відносини (оперативне подання інформації)» та сформуйте «Запит на отримання переліку осіб, працюючих у страхувальника». Так зможете побачити працівників, яких вже внесли до РЗО.
Не треба заново подавати записи про їх прийняття на роботу, адже забронювати їх вже можливо.
За запитом на вебпорталі ПФУ отримуйте списки працевлаштованих працівників
Дані про особу за період її перебування у трудових відносинах із роботодавцем (інформація формується за періоди починаючи з 2011 року).
Оберіть пункт меню «Комунікації з ПФУ», перейдіть у «Відомості про трудові відносини (оперативне подання інформації)» та сформуйте «Запит на отримання інформації про трудові відносини по особі». Так зможете відстежувати інформацію, що потрапляла до РЗО з Додатка Д5 (переміщення, переведення, поновлення працівника на роботі чи призупинення трудового договору тощо). Тож можете перевіряти статус повідомлень про працівників та відомості про їх трудові відносини, щоб упевнитися, що всі відомості потрапили до РЗО.
Робіть це, перш ніж подавати списки на е-бронювання. Якщо подасте уточнювальні звітні відомості, дані оновляться в РЗО впродовж доби після успішного опрацювання звітних відомостей. На цьому наголосили у ПФУ.
Коли працівник особисто подає анкету для зміни даних у РЗО, дані оновлюються впродовж п’яти робочих днів.
Чи інформувати ПФУ про раніше прийнятих або нещодавно звільнених працівників
Якщо в РЗО є інформація про працівника (прийняття на роботу / переведення/поновлення / відновлення дії трудового договору тощо), робити додаткові записи (подавати повідомлення) не потрібно. На вебпорталі ПФУ зробіть запит про осіб, які перебувають у трудових відносинах із роботодавцем. Якщо не знайдете даних щодо окремих працівників, у т. ч. новоприйнятих, сформуйте запис через меню «Відомості про трудові відносини» (сервіс для ведення електронної трудової книжки). До 15.07.2024 можна було скористатися оперативним повідомленням про подію у трудових відносинах працівників, яка сталася із 08.06.2024. Коли працівник звільнився (призупинили трудовий договір, поновили на роботі тощо), але про цей факт у Додатку Д5 ще не звітували або ПФУ його не опрацював, інформації про такі події в РЗО не буде.
Тоді повідомте про них ПФУ за допомогою нового функціоналу оперативного повідомлення. Після 15.07.2024 скористатися оперативним повідомленням можна, лише якщо після дати події (прийняття або звільнення працівника) минула не більше ніж доба. Може статися, що про звільнення працівника не повідомили оперативно (не пізніше ніж наступного дня), і в РЗО досі є інформація про нього. Надалі його врахували до кількості військовозобов’язаних на дату подання списку, від якої порахували 50% ліміту на бронювання. Інформація про дату звільнення, хоч із запізненням, але потрапить до РЗО з поданого Додатка Д5. Цілком можливо, що проводитимуть верифікацію даних та виявлятимуть такі факти. Адже на дату подання списку працювало вже менше військовозобов’язаних, але в РЗО це ще не відбилося.
Тому дочекайтеся, поки в РЗО відобразиться інформація щодо працівників, і лише тоді починайте процедуру бронювання через Дію.
4. Проблема №3: Чи можна забронювати працівників через «Дію», коли на розгляді перебуває заявка, яка була подана офлайн?
Напевно однією із найбільш поширених проблем, з якою український бізнес зіткнувся з самого початку запровадження процедури бронювання – це тривалий час на розгляд документів. Майже кожна інстанція, яка уповноважена погоджувати/розглядати документи щодо бронювання – не завжди дотримується законодавчо визначених строків, а у зв’язку з великою кількістю запитів на бронювання – процедура могла тривати і більше, ніж 2-3 місяці.
Запровадження бронювання через Дію і було націлене у першу чергу на те, щоб мінімізувати людський фактор та оптимізувати процес бронювання.
Тому дуже поширеними є випадки, коли підприємство тривалий час очікує наказ на бронювання працівників і постає перед вибором: чи чекати наказ про бронювання чи здійснити бронювання через Дію, і чи взагалі можливий варіант бронювання через Дію, коли на розгляді перебуває запит на бронювання офлайн?
Відповідь – так.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»:
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
Отже, однією із обов’язкових умов завершення процедури бронювання є зарахування військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік.
Під час розгляду офлайн заяви на бронювання навіть після отримання наказу про бронювання підприємство повинно повідомити ТЦК та СП шляхом повідомлення про бронювання військовозобов’язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік. Після опрацювання такого повідомлення про бронювання – ТЦК та СП зараховує військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік та інформація про зарахування відображається у застосунку Резерв+, де буде зазначено строк дії бронювання.
Однак, як показує практика, ТЦК та СП дуже часто ігнорують повідомлення про бронювання або розглядають їх протягом тривалого часу.
Тому до моменту зарахування на спеціальний військовий облік – військовозобов’язаний де-юре не є заброньованим. З огляду на це, поки у військово-обліковому документі військовозобов’язаного не буде інформації про його бронювання – підприємство може навіть за умови перебування заяви офлайн на розгляді – подати працівника до бронювання через веб-портал Дія.
Однак у такій ситуації варто повідомити Міністерство економіки України про залишення офлайн заяви про бронювання без розгляду у зв’язку із проведенням бронювання працівників через Дію.
5. Проблема №4: У відомостях з реєстру військовозобов’язаних вказано, що працівник «має бронювання в іншому підприємстві»
Це означає, що коли оператори ТЦК вносили інформацію про бронювання, то вказали ЄДРПОУ компанії з помилкою. На бронювання і підрахунок кількості доступних для нього працівників це не впливає. Коли термін закінчиться, треба буде подати заявки щодо цих людей повторно через портал «Дія», із правильним номером ЄДРПОУ.
6. Проблема №5: Співвідношення порядку бронювання через Дію та бронювання офлайн
Одним із найпоширеніших питань, які виникають у підприємств після успішного бронювання через Дію: чи потрібно повідомляти про таке бронювання ТЦК та СП?
Відповідь варто знайти у положеннях чинного законодавства.
Так, відповідно до пункту 12 Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650):
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації у п’ятиденний строк з дня видачі витягу військовозобов’язаному надсилають територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов’язаний перебуває на військовому обліку (відповідному підрозділу Центрального управління та/або регіональному органу СБУ, відповідному підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідному підрозділу розвідувального органу Міноборони), повідомлення про бронювання військовозобов’язаного за формою згідно з Додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік.
Отже, як бачимо, після отримання Наказу про бронювання – у підприємства виникає обов’язок підготувати повідомлення про бронювання військовозобов’язаного та направити його до ТЦК та СП, де на обліку перебуває заброньований.
Саме на підставі отриманого повідомлення про бронювання – ТЦК та СП зараховує такого військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік та вносить відповідну інформацію до Реєстру Оберіг про бронювання. Наслідком такого зарахування на спеціальний військовий облік – є відображення у застосунку Резерв + інформації про бронювання.
У свою чергу відповідно до пункту 19 Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг:
У разі позитивного результату перевірки, проведеної відповідно до пункту 18 цього Порядку, засобами Реєстру військовозобов’язаних автоматично здійснюється переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки.
Отже, у разі отримання успішного бронювання через дію – потреби у направленні повідомлення про бронювання до ТЦК та СП немає, адже переведення на спеціальний військовий облік здійснюється автоматично, а не на підставі отриманого повідомлення про бронювання.
7. Висновки
Процедура бронювання через веб-портал Дія – це дуже прогресивний крок для бізнесу, адже, напевно, основне, на що завжди звертали увагу компанії під час діалогу з Урядом – це тривалий час розгляду документів щодо бронювання.
Процедура бронювання повинна відповідати своїй правовій природі і бути максимально прозорою та швидкою, адже від цього залежить стале функціонування та життєдіяльність підприємств, рушійної силою яких є саме кадровий потенціал.
Kommentare